E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis
ÜNYE İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
Anasayfa

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ölümünün 79. Yıldönümünde Fakültemizde Düzenlenen Programla Anıldı

Ülkemizin bağımsızlık mücadelesinin önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79. yılında üniversitemiz Atatürkçü Düşünce Kulübü tarafından düzenlenen ve Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Sadık Kılıç’ın da konuşmacı olarak katıldığı “Atatürk’ü Anmak ve Anlamak” başlıklı programla anıldı. Programa üniversitemiz Diplomasi Kulübü ve Drama Topluluğu da destek verdi. 

  

Sabah 09.05’te Fakülte bahçesinde yer alan Atatürk Büstü önünde saygı duruşu gerçekleştirildi ve İstiklal Marşı okundu. Üniversitemiz Atatürkçü Düşünce Kulübü Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Deniz Yıldırım tarafından büste çelenk konulmasının ardından anma programı fakültemiz Konferans Salonu’nda yine geniş bir katılımla devam etti. 

  

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kürsüye davet edilen Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Sayın Prof. Dr. Sadık Kılıç yaptığı konuşmada “10 Kasım tarihi bir matem ve hüzün günü olmanın ötesinde, Atatürk’ün işaret ettiği ve uğruna bizzat kendi varlığını ortaya koyup adadığı çağdaş medeniyet, teknik, ilim ve irfan, toplumsal refah ve en üst düzeyde gelişmişlik gibi ana konularda kendimizi yeniden sorgulama, çağdaş, demokratik ve ileri toplumlar trendinin hangi noktasında bulunduğumuzu bir kez daha irdeleme, gerekli özeleştiri ve gelecek projeksiyonlarını ortaya koyup planlama vakitleridir” diyerek geleceğe bakma, yenilenme ve kendimizi sorgulama açısından Mustafa Kemal Atatürk’ün taşıdığı kıymete işaret etti ve “yan yana, omuz omuza çalışma” çağrısı yaptı.

Ardından Diplomasi Kulübü öğrencilerinden Ubeydullah Şahin’in seslendirmesiyle Atatürk üstüne bir şiir okundu. 

 

Fakültemiz öğrencilerinin katılımıyla hazırlanan ve öğrencilerin Atatürk’ten seçilen sözleri seslendirdikleri videolardan oluşan Sinevizyon gösterisinin ardından kürsüye Ordu Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Deniz Yıldırım çıktı. Yıldırım konuşmasında Atatürk’ün kararlı ve hep geleceğe bakan vizyonunu tarihsel örneklerle anlattı ve halk egemenliğine geçiş sürecindeki yaklaşımlarına dayalı olarak düşünsel mirasının bugün nasıl anlaşılması gerektiğinin altını çizdi ve birlik, birlikte çalışma ve geleceği Cumhuriyet vizyonuyla daha da iyi hale getirme yolunda mesajlar verdi. 

 

 Ardından sahneyi Drama Topluluğu aldı. Atatürk ve Türk Kadını adlı kısa bir tiyatro oyunu sergileyen Drama Topluluğu öğrencilerinin ve küçük oyuncunun performansı salondan büyük alkış aldı; gözyaşları sel oldu. 

 

Anma etkinliği İzmir Marşı’nın tüm salon tarafından seslendirilmesi ile sona eren programdan sonra toplu fotoğraf çekimi ile yapıldı. 

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Merkez / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı