E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis
Anasayfa

Dekanımızın Mesajı

 

DEKANIN MESAJI

İnternet sitemizin değerli ziyaretçileri, saygıdeğer öğretim üyeleri ve sevgili öğrenciler,

Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi sayfasına hoş geldiniz. 

Karadeniz Sahil Yolu üzerinde deniz kıyısında bulunan Fakültemiz ilk olarak 1994-1995 öğretim yılında İşletme Bölümüne öğrenci alarak akademik faaliyete başlamış olup 21 yıldır aktif olarak eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. Fakültede halen birinci öğretim ve ikinci öğretim olmak üzere İşletme, İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri ve Kamu Yönetimi Bölümlerinde lisans düzeyinde eğitim verilmektedir. Maliye ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde ise henüz eğitim faaliyeti başlamamıştır. Fakültemizde halen (2015-2016 Güz) toplam 2494 öğrenci lisans eğitimi görmektedir. Ayrıca İktisat ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümlerinde yüksek lisans eğitimi de bulunmakta olup toplam 70 öğrenci yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Ünye İİBF Öğrenci sayısı ile Ordu Üniversitesinin en kalabalık fakültesidir.

Öğrenciler, danışmanlıklarını fakültemiz öğretim üyelerinin yaptığı Sinema Kulübü ile Girişimcilik ve Kariyer Kulüpleri aracılığıyla sinema gösterimleri ve kariyer günleri-toplantıları yapmaktadır. Söz konusu kulüpler fakülte yönetimi tarafından sürekli olarak desteklenmektedir. Ayrıca Ünye Halk Eğitim Merkezinin desteği ile Halkoyunları, Futbol, Basketbol, Voleybol, Masa Tenisi gibi kültürel ve sportif faaliyetler aktif olarak yapılmakta öğrencilerimizin pek çok şampiyonlukları ve dereceleri de bulunmaktadır. Öğrencilerin barınma gereksinimi Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 500 kişilik kız öğrenci yurdu ve 220 kişilik erkek öğrenci yurdunun yanı sıra özel yurtlarla giderilmektedir.

Fakültemiz akademik kadrosunda Kasım 2015 itibariyle 21 öğretim üyesi, 2 öğretim görevlisi 20 araştırma görevlisi bulunmakta, araştırma görevlilerimizin 16'sı yüksek lisans ve doktora eğitimleri için başka üniversitelerde eğitim görmektedirler.   

Sosyal bilimler alanında eğitim veren ve eşit ağırlık puan türüne göre öğrenci alan fakültemizden mezun olan öğrenciler; finans, satış-pazarlama, ulaşım, hizmet, dış ticaret, imalat, enerji ve serbest meslek gibi iş kollarında yönetici, uzman, müfettiş, koordinatör ve sendika uzmanı olarak görev almaktadırlar. Gerek kamu ve gerekse özel sektörde üst düzeyde görev yapabilecek nitelikte elamanlar yetiştirmek fakültemizin temel amaçlarındandır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları için iş olanakları diğer fakülte mezunlarına göre çok daha geniştir. Kaymakamlık, idari yargı hakimliği, yeminli mali müşavirlik, müfettişlik, vergi denetmenliği, hesap uzmanlığı, serbest muhasebeci mali müşavirlik ve borsa brokerlığı, özellikle fakültedeki öğrenimlerini bilgisayar ve yabancı dille destekleyen mezunların tercih edebilecekleri mesleklerden sadece bir kaçıdır.

Fakültemizde öğrencilerimiz Erasmus, Farabi ve Mevlana gibi değişim programları olanaklarından yararlanmakta bilgi ve görgülerini arttırmaktadırlar. Ayrıca öğrencilerimizin çeşitli öğrenci kongrelerine katılması teşvik edilmekte, fakültemiz öğrencileri tarafından pek çok ulusal kongreye bildiri düzeyinde katılım sağlanmaktadır. Öğrenciler fakültedeki eğitim ve öğretimlerinin yanı sıra isteğe bağlı olarak ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde staj yapabilmektedirler.

Ünye ilçesi üniversite öğrencilerinin sayısının fazla olması nedeniyle üniversitenin yarattığı farklılığı yaşamaktadır. İlçenin doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra Ordu ve çevre illerin de turizm açısından ilgi çekici olması öğrenciler tarafından ilgi ile karşılanmakta, sık sık turistlik geziler organize edilmektedir. Öğrencilerin her türlü gereksiniminin giderilmesi için her türlü kurum (hastane, postane, bankalar, kütüphane, konferans salonları, seyahat firmaları, gıda ve giyecek firmaları vb) ilçemizde bulunmaktadır. İlçeye ulaşım ise hem karayolu, hem de Çarşamba ve Ordu-Giresun havalimanları nedeniyle havayolu aracılığıyla mümkündür.

Hayatınızı şekillendirecek meslek seçiminde tercihleriniz arasında fakültemizin olması en büyük temennimizdir. “Karadeniz’de bir bilgi limanı” sloganı ile üniversitemiz gerek ülkemizde gerekse uluslararası alanlarda hak ettiği yeri alma yolunda hızla ilerlemektedir. Sizleri de aramızda görmek ve bu yolculuğu birlikte sürdürmek dileklerimle sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Prof. Dr. Sadık KILIÇT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Merkez / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı